Kredyt konsolidacyjny ratunkiem dla osób nadmiernie zadłużonych

Niskie oprocentowanie kredytów bankowych, łatwość ich uzyskania – to wszystko powoduje, że wiele osób traci zdrowy rozsądek o zaciąga kredyt za kredytem. Okazuje się jednak, że kredyt łatwo uzyskać, ale trudniej go spłacić. Zbyt duża liczba kredytów powoduje, że domowy budżet przestaje się dopinać i coraz trudniej znaleźć w nim pieniądze na kilka rat. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które mają kilka różnych kredytów niekoniecznie tylko w jednym banku. Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że o jego udzielenie mogą ubiegać się tylko osoby, które radzą sobie ze spłatą kilku kredytów. Szans na jego uzyskanie nie mają osoby, które ze spłatami zalegają. W przypadku przeterminowanego zadłużenia jedyną możliwością wybrnięcia z kłopotów jest wystąpienie do banku z wnioskiem o restrukturyzację kredytu.

Jedną z zalet kredytu konsolidacyjnego jest zamiana kilku rat w jedną. Od chwili jego uzyskania nie musimy pamiętać o różnych terminach wpłaty rat, ani też w jakiej wysokości na konto jakiego banku musimy ratę wpłacić. Kredyt konsolidacyjny przynosi także wymierne korzyści finansowe. Następuje bowiem wydłużenie okresu kredytowania, dzięki czemu możemy płacić niższą ratę.

Banki udzielają dwóch rodzajów kredytów konsolidacyjnych: niezabezpieczonych i zabezpieczonych. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim okresem kredytowania oraz ceną. Jeżeli chodzi o cenę kredytu zabezpieczonego to jest ona stosunkowo niska. Wpisując hipotekę na nieruchomości bank minimalizuje ponoszone przez siebie ryzyko, może więc zaproponować niższe oprocentowanie. Kredyt z zabezpieczeniem jest udzielany na dłuższy okres iż kredyt bez zabezpieczenia. W obawie jednak przed utratą domu lub mieszkania – te nieruchomości są najczęstszym zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem – większość osób decyduje się na kredyt bez zabezpieczenia, mimo że jest on droższy i udzielany na maksymalnie dziesięć lat.

Nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego trzeba się zastanowić.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *