Kilka słów o upadłości konsumenckiej

Procedura udzielania kredytów bankowych jest obecnie znacznie uproszczona. Uproszczenie formalności związanych z udzielaniem kredytów sprawiło, że zaciągamy je wyjątkowo chętnie. Nie brakuje osób, które każdego miesiąca płacą kilka rat. Co jednak w sytuacji, kiedy zaczyna im brakować pieniędzy na spłatę?

Szansą na wyjście ze spirali zadłużenia może być kredyt konsolidacyjny. Nie każdy jednak ma szansę taki kredyt otrzymać. Wtedy pozostaje już tylko jedna możliwość: ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej odbywa się na drodze sądowej. Proces ten jest skomplikowany, nie jest to także rozwiązanie korzystne dla osoby zadłużonej. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się w sądzie rejonowym. Jest jednak warunek: osoba, która taki wniosek składa nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć wszystkie osoby, które nie spłacają kredytów przynajmniej od trzech miesięcy. Wniosek ten może złożyć wtedy, kiedy wartość zadłużenia przekracza 10 procent wartości ich majątku.

Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wnioskodawcą ma obowiązek ujawnić przed sądem cały posiadany przez siebie majątek. Trzeba ujawnić całość tego majątku, a więc także wszystkie nieruchomości. Majątek ten zostanie wystawiony przez syndyka na licytację. Środki uzyskane ze sprzedaży majątku zostaną przeznaczone na pokrycie zadłużenia osoby, która złożyła wniosek o upadłość konsumencką.

Ogłoszenie upadłości przez sąd nie należy do rozwiązań tanich. Koszty postępowania sądowego oraz koszty związane z wynajęciem adwokata mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ogłoszenie upadłości utrudniają także przepisy ustawy o upadłości konsumenckiej. Raczej nie zostanie ona ogłoszona w przypadku osób, które mają zaciągniętych wiele kredytów i utraciły pracę ze swojej winy.

Na rozpatrzenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej czeka się nawet do dwóch miesięcy. Ogłoszenie bankructwa przez osoby fizyczne nie jest wcale takie proste.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *