Jak spłacić kilka kredytów konsumenckich?

Kredyt konsumencki jest bardzo popularny. To kredyt, za który kupujemy sprzęt AGD, samochód, remontujemy mieszkanie. Są jednak osoby, które nie tylko zaciągają tego rodzaju kredyt, ale zadłużają się także na kartach kredytowych, czy w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Tak liczne pożyczki prowadzić mogą do problemów z ich spłatą. Jakie jest rozwiązanie?

Osoby, które mają obciążoną linię debetową w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, a do tego spłacają kredyt samochodowy i na przykład dodatkowo kredyt w karcie kredytowej mogą ubiegać się o przyznanie kredytu konsolidacyjnego.

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny mamy do wyboru kredyt bez zabezpieczenia oraz kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. Kredyt zabezpieczony hipoteką jest tańszy od niezabezpieczonego. Do tego bank może go udzielić na dłuższy okres. Dysponując nieruchomością możemy uzyskać kredyt w wysokości, która będzie odpowiadała osiemdziesięciu procent jej wartości. Może to więc być kredyt w bardzo wysokiej kwocie. Tak wysoki kredyt nie zostanie nam jednak przyznany, kiedy zdecydujemy się na kredyt bez zabezpieczenia.

Jeżeli decyzja banku w sprawie udzielenia kredytu konsolidacyjnego będzie pozytywna, kredytobiorca będzie musiał zdecydować się w jakich ratach chce go spłacić. Kredyt konsolidacyjny może być bowiem spłacany w ratach:

    • równych;
    • malejących.

Oba rodzaje rat mają swoje wady i zalety. Decyzja, jaki rodzaj rat wybrać zależy tylko od kredytobiorcy.

Kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem wypłacanym w gotówce, kredytobiorca nie otrzyma więc pieniędzy do ręki, ale zostaną one przelane na jego konto. Kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony na okres 25, 30 lat. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe będą miesięczne raty. Ale w sumie będzie on droższy, gdyż zwrócimy więcej odsetek.

Kredyt konsolidacyjny może zostać przyznany tylko osobom o odpowiedniej zdolności kredytowej. Procedura rozpatrywania wniosku kredytowego rozpoczyna się właśnie od sprawdzenia zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *