Garść informacji o kredycie konsolidacyjnym

Spadek oprocentowania kredytów sprawił, że zadłużamy się wyjątkowo chętnie. Spora liczba kredytobiorców w naszym kraju ma więcej niż jeden kredyt bankowy. Spora część z tych osób w pewnym momencie ma problemy z ich spłatą. Z jakiego rozwiązania mogą skorzystać?

Osoby, które nie są w stanie w terminie regulować rat kilku kredytów ponoszą za to swoistą karę: bank nalicza im karne odsetki. Są one znacznie wyższe, powodują znaczne zwiększenie raty, w efekcie mogą prowadzić do utraty płynności finansowej. Rozwiązaniem dla tych osób może okazać się kredyt konsolidacyjny.

Z reguły osoby, które mają kilka kredytów starają się wynegocjować z poszczególnymi bankami warunki zmiany ich spłaty. O wiele jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Wszystkie kredyty w kilku bankach zostaną dzięki niemu połączone w jeden kredyt udzielony przez jeden bank. Co można na tym zyskać?

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest o wiele bardziej korzystne niż innych kredytów. Dzięki temu kredyt konsolidacyjny kosztuje kredytobiorcę o wiele mniej. Z jego udzieleniem wiążą się (tak, jak z innymi kredytami) koszty dodatkowe. Na pewno bank nalicza za udzielenie kredytu konsolidacyjnego prowizję. Jej wysokość może być na tyle wysoka, że będzie on zbyt drogi. Bank może zażądać także wykupienia drogiego ubezpieczenia jako formy zabezpieczenia kredytu. Zanim więc zdecydujemy się podpisać z bankiem umowę sprawdźmy, jak wysokie koszty nas czekają.

Dla wielu kredytobiorców najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Aby jednak go uzyskać trzeba dysponować nieruchomością. Może to być dom, mieszkanie, działka – ważne, aby nieruchomość była naszą własnością. Tego typu kredyt jest niżej oprocentowany niż kredyt hipoteczny bez zabezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że do chwili całkowitej spłaty kredytu, właścicielem nieruchomości jest bank. Jeżeli nie mamy pewności, że damy radę go spłacić, zrezygnujmy z jego zaciągnięcia. Możemy bowiem stracić nieruchomość.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *