Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Procedura przyznawania kredytów przez banki jest dzisiaj o wiele bardziej prosta niż kilka, czy kilkanaście lat temu. Do tego są one obecnie stosunkowo tanie. Nic więc dziwnego, że są osoby, które mają zaciągniętych kilka pożyczek. Ich spłacanie w pewnym momencie może stać się nie możliwe. Rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja kredytów to propozycja dla osób, które naraz spłacają kilka kredytów. Pozwala ona obniżyć sumę miesięcznych zobowiązań.

Warunki udzielania kredytu konsolidacyjnego

Aby bank udzielił kredytu konsolidacyjnego, osoba składająca wniosek o jego udzielenie powinna posiadać:

  • dobrą historię kredytową;
  • zdolność kredytową.

Oceniając zdolność kredytową, bank weźmie pod uwagę:

  • dochody osoby ubiegającej się o kredyt;
  • stałe wydatki: na gaz, energię elektryczną, czynsz;
  • liczbę osób, które wspólnie z wnioskodawcą mieszkają w gospodarstwie domowym – im więcej osób mana utrzymaniu osoba wnioskująca o kredyt, tym trudniej jest go dostać;
  • inne zobowiązania finansowe, które nie zostaną przez potencjalnego kredytobiorcę spłacone kredytem konsolidacyjnym.

Czy kredyt konsolidacyjny musi zostać zabezpieczony?

Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych z zabezpieczeniem lub bez. Kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczenia jest kredytem gotówkowym. W drugim przypadku jest to kredyt konsolidacyjny hipoteczny ponieważ jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona w księdze wieczystej mieszkania lub domu. W przypadku kredytu zabezpieczonego hipoteką jego kwota może być wyższa niż kredytu bez zabezpieczenia. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest nisko oprocentowany, a maksymalny okres, na który może zostać przyznany wynosi aż trzydzieści lat. W przypadku kredytu konsolidacyjnego bez zabezpieczenia formalności związane z jego udzieleniem są jednak o wiele bardziej proste. Decyzja kredytowa zapada w ich przypadku najpóźniej po siedmiu dniach. Na kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką czeka się od jednego do nawet trzech miesięcy. Nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem kredytu musi zostać wyceniona przez rzeczoznawcę.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *